Zasavska regija morda ne izstopa kot vodilna regija v Sloveniji glede start-up ekosistema, vendar pa imajo podjetja v regiji jasno vizijo in cilje, usmerjene v globoke tehnologije, pametne tovarne, pametna mesta in trajnostne energetske rešitve. Novoizdelana Študija o propulzivnih podjetjih in ključnih RRI deležnikih v Zasavski regiji navaja, da je regija kljub svoji majhnosti na dobri poti k inovacijam in trajnostnemu razvoju.
Identifikacija podjetij, ki že delujejo ali načrtujejo projekte na prednostnih področjih, kot jih določata Uredba STEP in strategija S5, kaže na pomembne priložnosti za preoblikovanje zasavskega gospodarstva v smeri zelene in digitalne prihodnosti. Podjetja, ki niso člani SRIP, kljub temu razvijajo projekte, ki podpirajo razvoj kritičnih tehnologij in trajnostnih rešitev. Ta podjetja kažejo veliko pripravljenost za sodelovanje v konzorcijih in skupnih projektih, saj si tako lažje zagotovijo dostop do virov financiranja, tehnoloških rešitev in raziskovalnih kapacitet, ki so ključni za uspešen prehod na nove tržne modele in konkurenčnost v mednarodnem okolju.
Podjetja, ki so člani SRIP, pa izkoriščajo prednosti partnerstva, saj lažje dostopajo do novih tehnologij, financiranja in sodelovanj s ključnimi raziskovalnimi institucijami. To jim omogoča hitrejše uvajanje inovacij in lažje prilagajanje tržnim spremembam. Članstvo v SRIP predstavlja ključno podporo za tehnološki razvoj in povezovanje, kar še posebej velja za področja, kot so pametne tovarne, čiste tehnologije in biotehnologije. Izdelana študija torej potrjuje, da ima Zasavje kljub tradicionalni industrijski strukturi pomemben inovacijski potencial. Podjetja iz regije se usmerjajo v digitalizacijo, trajnostne prakse in inovacije v skladu s smernicami S5 in Uredbe STEP, kar predstavlja priložnost za dolgoročno konkurenčnost in trajnostni razvoj.