V ponedeljek, 17. marca je Ministrstvo za solidarno prihodnost v sodelovanju z Regionalno razvojno agencijo Zasavje in z udeležbo predstavnikov vseh štirih Občin uspešno izvedlo regijski posvet, ki je obravnaval ključne izzive razvoja stanovanjske politike v Zasavju. Dogodek je združil predstavnike lokalnih skupnosti, stanovanjskih skladov, razvojnih institucij ter zainteresirano javnost, ki so skupaj razpravljali o pomembnih temah na področju stanovanjskih politik v regiji. Posvet je ob podpori ekipe RRA Zasavje moderiral Jaka Trilar iz Ministrstva za solidarno prihodnost, udeležila se ga pa je skrbnica priprave regijskega prostorskega načrta ga. Lavrenčič iz Ministrstva za naravne vire in prostor.
Gre za prvi regijski posvet na temo stanovanjske politike, ki je združeval različne organizacije in ciljne skupine. Prvi del posveta je bil osredotočen na umeščanje stanovanjskih projektov v regijo in določanje prednostnih območij za javno stanovanjsko gradnjo. V okviru razprav smo izvedli SWOT analizo stanovanjskega razvoja, kjer so udeleženci identificirali ključne prednosti, slabosti, priložnosti in grožnje, s katerimi se regija sooča pri načrtovanju in izvajanju stanovanjskih projektov. Analiza bo služila kot osnova za nadaljnjo razpravo o prednostnih ukrepih za razvoj stanovanjskih območij in izboljšanje stanovanjske oskrbe v Zasavju. Med ključnimi prednostmi je bil identificiran obsežen fond javnih stanovanj v regiji, ki pa potrebujejo temeljito prenovo in s nove modele in vire financiranja. Dodatno je potreba tudi po novih stanovanjih in ena od možnih priložnosti obnova večstanovanjskih hiš v bivalne enote.
Drugi del posveta, namenjen širši javnosti, je bil osredotočen na pridobivanje mnenj prebivalcev o stanovanjski problematiki. Udeleženci so podali svoj pogled na trenutne izzive stanovanjskega področja v Sloveniji ter predlagali rešitve, ki bi jih Ministrstvo lahko vključilo v novi Nacionalni stanovanjski program za obdobje 2026–2036.
Posvet je bil dobra priložnost tako za izmenjavo izkušenj, kakor tudi oblikovanje konkretnih predlogov in vpogledov v problematiko iz regijske perspektive. Potrdil je tudi, da je stanovanjska oskrba ena ključnih tem v regiji, pri čemer so udeleženci izpostavili potrebo po sistemskih rešitvah in tesnem sodelovanju med državo, lokalnimi skupnostmi in stanovanjskimi skladi.
Ključne ugotovitve posveta (povzeto po Ministrstvo za solidarno prihodnost: https://www.facebook.com/solidarna.prihodnost)
Regijski pristop – Udeleženci vidijo potrebo po večjem povezovanju občin za lažji dostop do financiranja in razvoj stanovanjskih politik na regijski ravni. A hkrati poudarijo, da lahko politične razlike ovirajo sodelovanje.
Izzivi podeželja – Pomanjkanje infrastrukture, javnega prevoza in primernih stanovanj ovira razvoj in bivanje na podeželju. Predlagajo spodbude za prenovo obstoječih nepremičnin in boljšo izrabo obstoječih stavb.
Mladi in ranljive skupine – Primanjkuje dostopnih najemnih stanovanj. Mladi si želijo osamosvojitve, vendar jih visoki stroški in pomanjkanje delovnih mest ne spodbujajo, da bi v regiji tudi ostali.
Starejši – Velik delež živi v prevelikih nepremičninah, ki jih težko vzdržujejo. Rešitve vidijo v prilagojenih bivanjskih skupnostih in medgeneracijskem sobivanju.
Alternativne oblike bivanja – Medgeneracijsko sobivanje, kjer mladi in starejši delijo bivalne prostore in si medsebojno pomagajo. Omogoča nižje stroške, več socialne vključenosti in boljšo kakovost življenja.
Foto: RRA Zasavje, Ministrstvo za solidarno prihodnost