Krožna akademija Zasavja 2.0 predstavlja nadgradnjo prve izvedbe akademije (2024), katere zaključki so predstavljeni v brošuri Krožne akademije Zasavja, objavljeni ob zaključku prve faze. V okviru Krožne akademije Zasavja so bila identificirana podorčja krožne preobrazbe regije, med katerimi je bila kot osrednja prepoznana potreba po krožni transformaciji poslovnih con – tako obstoječih kot novo načrtovanih.
Poslovne cone so bile v procesu analize, razprav in usklajevanja z deležniki prepoznane kot katalizatorji regijskega krožnega prehoda, ki lahko s svojo umestitvijo, infrastrukturo in gospodarsko dejavnostjo postanejo vozlišča za uvajanje krožnih rešitev z visoko dodano vrednostjo.
V letu 2025 so se v okviru nadaljevanja akademije že izvedle določene vsebinske aktivnosti. Na delovnem srečanju so se povezali deležniki iz različnih poslovnih con ter identificirali tri osrednja fokusna področja krožne transformacije poslovnih con: energija, prehrana in kroženje surovin.
Marca 2025 je Regionalna razvojna agencija Zasavje v okviru tehnične pomoči gostila mednarodno delegacijo strokovnjakov iz organizacij Zero Waste Scotland (Združeno Kraljevstvo) in Spiralia Oy (Finska), ob podpori Sekretariata za EU premogovne regije v prehodu. Evalvacija in svetovanje sta prispevala k oblikovanju konkretnih usmeritev, ki utemeljujejo vlogo Zasavja kot pilotne krožne regije in svetilnika krožne tranzicije premogovnih regij v EU.
Do 31. marca 2025 je bilo kot rezultat vseh izvedenih aktivnosti oblikovanih več deset konkretnih projektnih predlogov za pospešitev krožne transformacije Zasavja. Predlogi vključuje jasno opredeljen vsebinski koncept, določene nosilce, identificirane projektne partnerje ter oceno zrelosti projekta. Nabor projektov se bo v okviru Krožne akademije Zasavja 2.0 dopolnjeval in nadgrajeval – s ciljem združevanja komplementarnih pobud, iskanja sinergij ter oblikovanja pogojev za njihovo uspešno izvedbo.
Posebno vlogo pri krožni transformaciji, poleg gospodarskega sektorja, igra tudi javni sektor, in sicer z uveljavljanjem zelenega javnega naročanja, razvojem podpornih politik, praks, regulativ, institucionalnih okvirov ipd. Za uspešno in vključujočo tranzicijo bo nujno tudi aktivno sodelovanje nevladnih organizacij, civilne družbe in drugih družbenih akterjev – predvsem na področjih ozaveščanja, participativnega načrtovanja, vključevanja ranljivih skupin ter naslavljanja okoljskih, socialnih in kulturnih vidikov krožnega prehoda.
Tematska področja krožne transformacije Zasavske regije
Zasnova projektnih usmeritev v okviru Krožne akademije Zasavja 2.01. Energetska neodvisnost in skupnostne rešitve
- Vzpostavitev energetskih skupnosti v poslovnih conah z vključevanjem prebivalcev in javnih entitet.
- Širitev skupnostnih elektrarn po vzoru obstoječih preverjenih praks v Zasavju (Energetska zadruga Zeleni Hrastnik) na dodatne lokacije.
- Integracija sodobnih energetskih tehnologij – elektroliza in vodikove tehnologije – v lokalne in regionalne energetske sisteme.
- Vzpostavitev svetovalne točke oz. agencije za energetsko tranzicijo, namenjene podpori prebivalcem, podjetjem in javnim ustanovam.
2. Krogotok materialov in sekundarni viri
- Vzpostavitev lokalnega reciklažnega obrata za plastiko – obdelava, predelava in ponovna uporaba materialov.
- Razvoj industrijske simbioze – uporaba sekundarnih virov (npr. odpadna toplota) za energetsko podporo drugim dejavnostim ali industrijam.
- Zajem in uporaba metana oziroma biometana, vključno z razvojem demonstracijskih rešitev na območju regijske deponije.
3. Obnovljivi viri in nizkoogljične tehnologije
- Vzpostavitev nizkotemperaturne kogeneracije (toplarne) za samooskrbo z električno energijo ter ustvarjanje presežkov za energetske potrebe drugih entitet.
- Nadgradnja in širitev energetske infrastrukture (npr. toplovod) za učinkovito distribucijo energije.
- Uporaba konstantne temperature vode in zraka iz opuščenih rudnikov za potrebe ogrevanja in hlajenja.
4. Krožno prostorsko načrtovanje in skupnostna raba
- Izgradnja demonstracijske krožne točke – večnamenskega prostora za skupnostno rabo, zgrajenega po načelih zaprtega snovnega toka in temelječega na principu learning by doing.
5. Kmetijstvo in lokalna preskrba
- Vzpostavitev rastlinjakov v bližini virov odpadne toplote za podporo lokalni kmetijski proizvodnji in razvoju trajnostne prehranske verige.
Za podporo že oblikovanim projektom ter z namenom nadaljnje identifikacije in razvoja novih razvojnih iniciativ, ki bodo pospeševale krožno transformacijo regije, bo v letu 2025 nadaljevanje dejavnosti izvajala Krožna akademija Zasavja 2.0. Program izvaja Center za pravični prehod Zasavja v sodelovanju z organizacijo Circular Change – Inštitut za krožno gospodarstvo.
V okviru akademije bodo potekale ciljno usmerjene podporne aktivnosti, namenjene nadgradnji vsebin, povezovanju deležnikov in pospeševanju implementacije projektnih predlogov. Ključni dogodki vključujejo:
- Študijski obisk na Škotsko (med 9. in 12. junijem 2025), kjer si bodo udeleženci ogledali izbrane primere dobrih praks s področja krožnega gospodarstva, industrijske simbioze in krožnega prostorskega načrtovanja. Obisk bo potekal v sodelovanju z organizacijami, kot je Zero Waste Scotland, ter drugimi relevantnimi partnerji, katerih prakse so skladne z razvojnimi usmeritvami v Zasavju.
- Diseminacijski dogodek in delovno srečanje, ki bo predvidoma potekal v tednu med 16. in 20. junijem 2025 v prostorih RRA Zasavje, z namenom pregleda rezultatov študijskega obiska, analize možnosti prenosa praks ter integracije konkretnih rešitev v lokalni kontekst.
- Mentorski in svetovalni program, ki bo vključeval strokovna svetovanja in vodene procese mentoriranja za podporo posameznim projektom in akterjem pri udejanjanju načel krožnega gospodarstva v praksi.
V okviru študijskega obiska na Škotskem CPPZ oblikuje Zasavsko delegacijo, ki bo vključujoče zastopala vse ključne sektorje ter aktivno sodelovala v strokovnih razpravah in prenosu znanja. Vabimo vas, da izrazite interes za sodelovanje, zlasti za udeležbo na študijskem obisku.
Izraz interesa in prijava za sodelovanje v Krožni akademiji Zasavja 2.0 – študijski obisk na Škotsko
Vse zainteresirane za sodelovanje v programu Krožna akademija Zasavja 2.0 vabimo, da svoj interes izrazite preko elektronske pošte na naslov info@pravicni-prehod-zasavja.si. V sporočilu na kratko predstavite svojo motivacijo za sodelovanje in povezavo z vsebinami krožnega prehoda.
Na podlagi izraženih interesov bo Center za pravični prehod Zasavja oblikoval predlog sestave Zasavske delegacije za študijski obisk na Škotsko. Vsi, ki bodo izrazili interes, bodo vključeni v obveščanje o nadaljnjih aktivnostih akademije in vabljeni k sodelovanju v podpornih vsebinah.
Rok za oddajo izraza interesa: 7. april 2025.
Kdo se lahko prijavi?
- Predstavniki občin, razvojnih institucij in lokalnih skupnosti,
- podjetja in organizacije, ki razvijajo ali podpirajo krožne poslovne modele,
- nevladne organizacije z delovanjem na področjih trajnosti, okolja, energetike ali skupnostnega razvoja,
- oblikovalci politik in strokovnjaki (arhitektura, energetika, gospodarstvo, okoljski razvoj),
- drugi deležniki, ki lahko s strokovnim znanjem prispevajo k razvoju krožnih poslovnih con.
Merila izbora
Izbor 10–12 udeležencev bo temeljil na:
- povezanosti prijavitelja z vsebino študijskega obiska,
- možnostih za prenos znanja v konkretne regijske projekte,
- dosedanji vključenosti v procese pravičnega in krožnega prehoda v regiji.
Obveznosti izbranih udeležencev
Izbrani udeleženci se s prijavo zavežejo k:
- udeležbi na diseminacijskem dogodku in delavnici »Od vizije do izvedbe« (predvidoma med 16. in 20. junijem 2025),
- morebitnemu sodelovanju v mentorskih programih za razvoj projektnih idej.
Krožna akademija Zasavja 2.0 je strateška pobuda, ki povezuje ključne akterje v regiji in spodbuja sistemski pristop k udejanjanju pravičnega in krožnega prehoda. Zasavje ima priložnost, da postane ena vodilnih krožnih regij v Evropi – z ambicioznimi projekti, povezano skupnostjo in jasno vizijo trajnostnega razvoja.
Vabljeni k aktivnemu sodelovanju, soustvarjanju in povezovanju – bodisi preko prijave na študijski obisk bodisi z vključevanjem v druge podporne aktivnosti akademije. Vaše znanje, izkušnje in motivacija lahko pomembno prispevajo k prihodnosti regije.
Za več informacij nas kontaktirajte:
Center za pravični prehod Zasavja
Kolodvorska cesta 2, 1410 Zagorje ob Savi
E-pošta: info@pravicni-prehod-zasavja.si
Aktivnosti Centra za pravični prehod Zasavja so v celoti financirane iz tehnične pomoči Sklada za pravični prehod.